Szerb Újévvel indít a Fonó Budai Zeneház január 13-án, koncertet ad és táncházat muzsikál a Balkan Pop Up és a Poklade.
A fennállásának 30. évfordulóját ünneplő Fonóban már hagyomány, hogy a balkáni hagyományok szerint is elbúcsúztatják az óévet és köszöntik az újat. A szerb nemzetiség nyelvében, vallásában, naptárhasználatában is különbözik a magyarságtól.
Az ortodox egyház nem tért át a Gergely-naptárra, hanem továbbra is az ókorban kidolgozott Julianus-naptárt használja, amely szerint a pravoszláv újévet január 13-án ünneplik. Ezen a napon ér véget a karácsonyi ünnepi időszak, melynek apropóján balkáni hangulattal, sok zenével és vidámsággal várnak mindenkit a Fonóban.
A Balkan Pop Up (Cselinacz Marko harmonika, Babcsán Bence szerb furulya, klarinét, szaxofon, Gráf Vivien ének) repertoárján makedón, bolgár, szerb, bosnyák, román dallamok szólalnak meg.
A Poklade zenekart legendás mesterek – Versendi Kovács József, Tiszai György és Peti Kovács István – tanítványai alapították 2010-ben Mohácson. Tagja Andrics Attila (basszprímtambura, tapan, ének), Pávkovics István (basszprímtambura, harmonika, ének), Cselinácz Marko (harmonika, ének), Bóka Balázs Andor (tamburabrács), Bischof Dávid (tamburabőgő), Róka Roland (prímtambura) és Pozsgai Gergely (prímtambura, basszprímtambura, ének).
A január 13-ai szerb újévi mulatság után újranyílnak a Fonó táncházai is, így a Martenica bolgár, a Kolo délszláv, a Berka moldvai és a szerdai vonós táncházak is, valamint továbbra is havonta egy alkalommal a Sarjú banda táncházába várják a tizenéveseket.
A Fonó Budai Zeneház 1995-ben alakult kulturális és művészeti központ Budapesten, a XI. kerületben, a Sztregova utca 3. szám alatt található. Az intézmény célja a magyar és határon túli népzene, néptánc, valamint az etnojazz és világzenei irányzatok bemutatása és népszerűsítése. A Fonó egyszerre szolgál koncert- és próbahelyszínként, több rendszeres táncház otthonaként, valamint lemezkiadóként és fesztiválok – például a Budapest Folk Fest és a Héttorony Fesztivál – szervezőjeként.
Az intézmény rendszeresen ad helyet nívós gyermekprogramoknak, képzőművészeti kiállításoknak, valamint nemzetközi jazzfesztiváloknak is. A Fonóban zajlott az elmúlt időszak legnagyobb, Európában egyedülálló népzenei gyűjtése, az Utolsó Óra, amelynek keretében közel másfélezer órányi népzenét rögzítettek a magyar nyelvterület minden részéről. Az alapítás óta több mint 200 lemezt jelentettek meg, és 2013 óta minden évben szerepelnek a Womex Top Label listáján a világ legjobb 20 világzenei kiadója között, egyetlen magyarként.
A Fonó Budai Zeneház programjai között szerepelnek koncertek, előadások, táncházak és gyerekeknek szóló foglalkozások is, ráadásul számos ingyenes programot is tartanak.
A Fonó Budai Zeneház nyitvatartása a következő:
Hétfő: 16:00–24:00
Kedd–Szombat: 12:00–24:00
Jegyvásárlásra a helyszínen, a Sztregova utca 3. szám alatt található jegypénztárban van lehetőség szerdán, csütörtökön, pénteken és szombaton 18:00-tól, valamint az Interticket jegyirodáiban.
A Fonó Budai Zeneház könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel is:
Villamossal: 47-es, 18-as, 41-es (Hengermalom út vagy Kalotaszeg utca megálló)
Autóbusszal: 103-as (Fehérvári út vagy Nándorfejérvári út megálló), 114-es (Hengermalom út megálló)
Az éjszakai járatok közül a 906-os, 907-es és 908-as buszokkal is elérhető. Kerékpárosok számára biciklitárolók állnak rendelkezésre a bejárat mellett, és az autóval érkezők számára ingyenes parkolási lehetőség biztosított a környező utcákban.
Az intézmény akadálymentesített, és a teljes területén elérhető ingyenes wifi szolgáltatás. A dohányzás a Fonó egész területén tilos; dohányzásra kijelölt helyek az udvaron találhatók.
A Fonó Budai Zeneház aktuális programjairól és további információkról a hivatalos honlapon tájékozódhatsz.